Když jsem se v Nairobi zeptal, kde si myslí, že leží Česká republika, většina tipů směřovala do Asie. Takže - Keňa leží v Africe. Jedná se o bývalou Britskou východní afriku, leží tedy na východě, u břehů Indického oceánu.
Od nezávislosti (v polovině šedesátých let 20. stol.) má Keňa teprve třetího prezidenta. Spousta domorodců v Nairobi by vám řekla, že kdyby se k moci nedostal Moia (druhý prezident), mohli se mít jako Američané.
V Keni se hodně hraje na kmenovou příslušnost - obyvatel Keni údajně o sobě neřekne, že je Keňan (či Keněc), ale hlásí se ke kmeni - Kikuju, Masaj, Luo... (celkem kolem 40 kmenů). Keňská měna je šilink (1Kč = 3,3 KSH), hlavní město Nairobi, úřední řeč angličtina a svahilština; anglicky se domluvíte takřka všude (nicméně někteří Masajové buď anglicky neumí či nechtějí tento jazyk používat - "maj ingliš smól"). » Masai Mara a vesnice
Masai Mara je přírodní rezervace na západ od Nairobi a u hranic s Tanzánií. Na tanzanské straně navazuje park Serengeti. Velkou (turistickou) atrakci je obrovská migrace (v červenci/srpnu) pakoňů hřivnatých ze Serengeti do Masai Mary po období dešťů. Nejlepší je vydat se tam právě v uvedeném období, kdy je Masai Mara plná zvířat. To se mi žel nepoštěstilo - byl jsem tam v lednu 2005. Nicméně i v této době bylo v Masai Maře zvířat dost (alespoň mně to tak připadalo) - lvi, sloni, žirafy, zebry, gepardi, leopardi (toho jsem tam neviděl), nosorožci (toho taky ne), různé antilopy...
Masajská vesnice
V těsném sousedství rezervace Masai Mara je masajská vesnice. Turisté zde mají možnost vidět (samozřejmě za malý poplatek - my 500 KSH/os., někdo ale taky 1200) zaručeně pravý život Masajů. Rozhodně stojí za vyzkoušení, Masajové vás nechají fotit, pozvou vás do svých slaměných chýší, předvedou tanec, jen počítejte na konec s dožadováním se nákupu suvenýrů či dokonce výměny (např vaše boty za jejich)!

» Amboseli a Tsavo West
Amboseli
Park s výhledem na Kilimandžáro (nám žel nevylezlo z mraku). V období dešťů velkou část tvoří jezero. V období sucha se zvěř stahuje k bažinám, které zbyly po jezeře, takže jí je celkem slušná koncentrace.
Tsavo West
Park se zajímavou krajinou. V srpnu zvířat pomálu. Viděli jsme spoustu buvolů, nějaké žirafy, zebry a ptáky. Zajímavostí je Mzima springs, jezírkoidní začátek řeky, který je údajně napájen podzemním kanálem přímo z Kilimandžára. Je naprosto průzračné a žijí v něm hroši, krokodýli a nějací jakoby kapři.
» Jezera
Elementaita - menší jezero se slanou vodou. Příjemné prostředí, přenocování při výletu z Nairobi ke známějším jezerům Baringo, Bogoria a Nakuru.
Baringo - sladkovodní jezero, kde si můžete najmout loďku na několikahodinovou projížďku. Žijí tam hroši, krokodýli a nepřeberné množství ptáků.
Bogoria - jezero s horkými sirnými prameny. Přijedete-li ve správnou dobu (někdy po třetí odpoledne), neucítíte nic podezřelého. K vidění hlavně plameňáci.
Nakuru - jezero a park - jezero se slanou vodou. Domovem statisíců plameňáků a pelikánů. V době největšího výskytu jich tam je hafo (průvodce tvrdil miliardy, ale to asi ne...). V přilehlém parku žijí nosorožci, hroši, leopardi, zebry, opice aj. a údajně i lvi.

» Sheldrick orphanage a žirafí centrum
U jedné z bran Nairobského parku se nachází sirotčinec pro slůňata a nosorožčata, kam se dostávají mláďata osiřelá především díky pytláctví. Vždy v 11 hod vyvedou chovance (několik slůňat a nosoržče), aby předvedli své hry přihlížejícím divákům. Vidět slůňata jak se ňahňají v blátě je opravdu zážitek! V žirafím centru můžete nakrmit žirafy (a to velmi rozličnými způsoby) a shlédnout poněkud drastický dokument o pytláctví v parcích a o boji s ním.

» Rift Valley/Velká příkopová propadlina + jiné
Foto při cestě z Nairobi do Masai Mary a různé foto zejména z Nairobi.
Dále několik » panoramatických foto .