Obrázky z letní výpravy za kanál v r. 2004. Jednalo se o třetí výpravu, sestava se ale výrazně obměnila, protože to vzdali jak Grohmani, tak i Špáča. Auto bylo tentokrát z půjčovny. Po loňském Norsku jsme si vybrali opět jednu z levnějších Evropských destinací. A popravdě řečeno, bylo to ještě dražší než Norsko, především díky ceně nafty. Opět jako v Norsku jsme měli celkem štěstí co se týká počasí - až na některé výjimky (zase tak málo jich vlastně nebylo :) jsme měli slunečno, takže bylo možné se koupat i v ledovém severském moři!
Poněkud jsme podcenili přípravu návštěvy palírny whisky - až na západním pobřeží jsme zjistili, že ty nejvěhlasnější jsou spíše na východě, který jsme (i kvůli počasí) více méně profrčeli...

V roce 2008 jsme si návštěvu zopakovali, tentokrát jsme se zaměřili na západní část, přibrali jsme k tomu i Wales (Snowdonia) a Lake district. Povedlo se nám zdolat Ben Newis a podívat se na ostrov Lewis/Haris (foto). » Východní Skotsko, Highlands
 • York (OK, York není ve Skotsku...) - jedete-li autem, raději se Yorku vyhněte, protože se z něj velmi těžko vymotáte.. Na druhou stranu, je v něm celkem pěkná katedrála..
 • Edinburgh - starobylé město, které je mj. skotským sídlem královny (čtvrť v dolní části Edinbrughu). V době naší návštěvy tam byla dost vysoká koncentrace Čechů (nás samozřejmě nepočítaje). Pod hradem je muzeum whisky.
 • Inverness - v přilehlé zátoce se občas vyskytují delfíni, které jsme vyhlíželi u pevnosti Jiří - Fort George (ale nedočkali jsme se jich)
 • severní pobřeží s azurovým mořem a bílými plážemi :). No ze začátku tam byla spíš mlha a trochu deštivo.. a hlavně - MIDGES! - i když popravdě řečeno, ty mrňavé mrchy nebyly uplně u pobřeží, ale potkali jsme je po cestě tam..
 • ostrov Skye, kde prší tak 359 dní v roce
 • Glen Etiv
 • » Ostrov Iona, Staffa a Threshnish Isles
  Z Obanu na poslední chvíli trajektem na Mull, který jsme projeli na západ k ostrovu Iona. Tento ostrov po staletí slouží jako poutní místo. Údajně r. 563 se sem z Irska uchýlil sv. Columba a zřídil zde klášter. Odtud se šířilo křesťanství do pohanského Skotska a severní Anglie.

  Při výletě na Threshnish Isles rozhodně nemiňte ostrov Staffa - název pocházející z jazyka vikingů znamená "Ostrov sloupů", a své jméno rozhodně nezapře - je tvořen čedičovými sloupy. Nachází se zde Fingal's cave, kterou proslavil Mendelssohn svým dílem Die Finaglshöhle, které prý bylo inspirováno zvuky moře u jeskyní.
  Treshnish Isles jsou lidmi neobydlené ostrůvky, které se staly útočištěm mnoha mořských ptáků - zejména racků a kormoránů. Rovněž lze údajně pozorovat delfíny a velryby, ale to zřejmě jen šťastnou náhodou.
  Midges Tento hmyz (u nás známý pod jménem mochničky) je jednou z atrakcí Skotska. Vědomi si nebezpečí hrozící z jejich strany jsme se vyzbrojili jediným repelentem, který na ně měl dle rad fungovat, Autanem. Jenže nefungoval, takže první setkání jsme řešili úprkem. Až později jsme pořídili agresivní repelent Jungle formula (místní), který na ty mršky celkem zabíral. Jistější je však vyhledávat místa, kde se midges nevyskytují - na suchých, slunečných příp. větrných místech. Ale rozhodně být ve Skotsku a nepotkat hejna midges znamená nepoznat Skotsko. Teprve pak si můžete pořídit knihu o midges a skutečně si ji vychutnat ...
  Skotsko - poznávací zájezd CK Mundo